Urządzenie tarlisk dla ryb –odcinkowa renaturyzacja koryta rzeki Gardominki

Ewolucja działań i poglądów dotyczących podejścia do środowiska naturalnego ulega na przestrzeni lat znacznym przemianom. W wyniku działań człowieka polegających na przekształceniu koryt cieków naturalnych w koryta przypominające sztuczne kanały ryby łososiowate utraciły swoje tarliska oraz w dużej mierze siedliska, które utrzymałyby ich dobrostan. Niezbędnym działaniem mającym na celu poprawę tego stanu jest między innymi częściowe przywrócenie naturalności koryta przez urządzenie tarlisk ryb łososiowatych. Taką inicjatywę zrealizowali w miesiącu maju br. Miłośnicy Regi po wcześniejszych uzgodnieniach z Wodami Polskimi Zarządem Zlewni w Gryficach. W urządzeniu tarlisk wparła nas sprzętowo Spółka Bertram z Trzygłowa. Do rzeki Gardominki lewobrzeżnego dopływu rzeki Regi koło miejscowości Trzygłów trafiło ok. 20 ton żwiru o odpowiedniej granulacji. Urządzone w ten sposób tarliska wywołały zmienność przepływów oraz głębokości w korycie rzeki Gardominki. Poprawa stanu środowiska powinna pozytywnie wpłynąć na rybostan rzeki. Naturalny rozród ryb był znacznie ograniczony ze względu na nieliczne miejsca o żwirowym dnie.

Utworzona w ten sposób w korycie rzeki zmienna sekwencje bystrze – ploso zdecydowanie poprawiła stan siedliska. Bardzo szybko po urządzeniu bystrzy żwirowych skorzystały z nich minogi strumieniowe, które przystąpiły tam do tarła.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=d1MZv21Zh7Q[/embedyt]

W niedalekiej przyszłości podjęte zostaną działania uzupełniające polegające na umieszczeniu w korycie rzeki kamieni polnych, których rolę będzie wytworzenie dodatkowych niszy ekologicznych dla narybku.

Dziękujemy Wszystkim za wsparcie działań na rzecz poprawy stanu środowiska Dorzecza Regi.

Related posts

WIELKIE SPRZĄTANIE RZEKI REGI

Majowa lekcja biologii nad Regą

Program Społecznik – nowe pomysły 2021