Reska Troć 2017 – Sprawozdanie

by Rafał Lenarczyk

Minęły XI Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie „Reska Troć 2017” zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi. Jak co roku staraliśmy się o to, aby spotkanie nad Regą z okazji „Reskiej Troci” było niezapomniane. Uczestnikom pozostawiam ocenę, ale mam nadzieję, że się udało. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, za wspólnie spędzone chwile, dobrą zabawę, bezcenne rozmowy.

Przygotowania do zawodów trwały jak zwykle wiele tygodni. Wielkie ukłony należą się wszystkim członkom Towarzystwa (oraz ich rodzinom), którzy angażowali się w organizację Reskiej Troci i dbali o to, aby naszym gościom – uczestnikom zawodów niczego nie brakowało. Baza organizacyjna i noclegowa znajdowała się w tym roku w ośrodku SUS Travel Piramida w Mrzeżynie.

Wystartowaliśmy tradycyjnie na „czarnej drodze” w Trzebiatowie 11 lutego w godzinach porannych.

W tym roku na zawody nad Regę stawiło się 123 zawodników. To mniej niż w latach ubiegłych, ale zarówno rywalizacja, jak i atmosfera zawodów były niepowtarzalne. Tym bardziej, że zawodnikom coraz częściej towarzyszą ich małżonki i dzieci, co czyni nasze spotkanie bardziej rodzinnym.

W sumie zawody zgromadziły około 150 uczestników. Pogoda nie była najlepsza do połowu – silny mróz i słońce, ale mimo tego zawodnicy jak najlepiej wykorzystali czas zawodów. I tura trwała w sobotę od godzin porannych do 15.00. W tym czasie złowiono 4 ryby.

Nad prawidłowym przebiegiem całości zawodów czuwał sędzia główny pan Henryk Tarczyński.

Po powrocie z łowiska na zawodników czekała biesiada wędkarska. Po całym dniu wędkowania mogliśmy zjeść grochówkę, bigos, pieczoną dziczyznę, dania z grilla, potrawy z ryb. W tym miejscu serdeczne podziękowania należą się naszym kulinarnym sponsorom, a także członkom TMRR – naszym mistrzom kuchni i grilla, dzięki którym było smacznie i do syta. Spotkanie przy grillu i ognisko jak co roku było okazją do rozmów o łączącej nas pasji i nie tylko.

Przez cały czas trwania zawodów towarzyszyły nam loga naszych niezawodnych sponsorów.

Po południu pierwszego dnia zawodów zaprosiliśmy wszystkich uczestników spotkania na minikonferencję, podczas której zaprezentowaliśmy działalność statutową Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi w 2016 roku, w tym w szczególności wydatkowanie środków pozyskanych z 1% podatku dochodowego oraz innych źródeł. Przedstawiliśmy także aktualny stan realizacji projektu Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” (finansowanego z programu UE Life+), w którym TMRR jest partnerem. Prezentacja była okazją do podziękowania wszystkim – w tym naszym sponsorom i samorządowcom – dzięki którym nasza działalność jest możliwa w takim zakresie!

W tym samym czasie odbywała się prezentacja sprzętu wędkarskiego jednego z naszych sponsorów – firmy Shimano.

Po minikonferencji rozpoczęliśmy licytację pozyskanego od naszych niezawodnych sponsorów sprzętu wędkarskiego i nie tylko. Jak zwykle wśród licytowanych pozycji przeważały te, które najbardziej interesują wędkarzy – wędki, kołowrotki, przynęty, odzież, akcesoria. Ale były także takie perełki jak obrazy naszej utalentowanej członkini Martyny, płyty Dżemu z autografami członków zespołu, zaproszenia na Puchar Głowatki, czy stara „singerowska” maszyna do szycia. I tutaj – uwaga! – podczas licytacji udało nam się zebrać 25 600 złotych! W zeszłym roku pobiliśmy rekord ilości uczestników, a  w tym roku rekord w wysokości zebranych środków!  Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas licytacji, a przede wszystkim za szeroko otwarte serca i portfele! Dochód z licytacji, jak zawsze, przeznaczony zostanie na nasze cele statutowe. Dzięki hojności uczestników spotkania możliwa będzie wymiana samochodu terenowego TMRR. Dziękujemy sponsorom i uczestnikom licytacji!

Podczas licytacji miała miejsce bardzo miła, wzruszająca sytuacja. Do puli licytowanych przedmiotów trafiły z rąk naszego członka Andrzeja Sekury woblery ś.p. Janka Meyera (warto pamiętać, że Turniej Czterech Rzek, w ramach którego rozgrywana jest Reska Troć nosi imię Jana Meyera). Woblery wylicytowane zostały za kwotę 300 zł przez Artura Furdynę prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy. Artur zapowiedział, iż nie trafią one nad rzekę, ale przekazane zostaną na licytację podczas kolejnych zawodów z cyklu Turnieju Czterech Rzek. W odpowiedzi na deklarację Artura taką samą kwotę do licytacji dołączył Zdzisław Adamczyk prezes Krakowskiego Klubu Głowatka, proponując, aby woblery trafiały także na licytację podczas Pucharu Głowatki. W połączeniu z minutą ciszy, jaką uczestnicy uczcili pamięć Janka Meyera, był to piękny gest, który na pewno na długo zapamiętamy.

Po sporej dawce emocji, jakiej dostarczyła nam licytacja, przyszedł czas na zabawę. Najwytrwalsi bawili się przy muzyce serwowanej przez Andrzeja Janukowicza prawie do rana. Zwolennicy spokojniejszych rozrywek mieli do dyspozycji grę na gitarze naszego przyjaciela Maćka Brudzińskiego i – oczywiście – możliwość wspólnego pośpiewania.

W niedzielę 12 – go lutego wczesnym rankiem zawodnicy podjęli zmagania w drugiej turze zawodów, która trwała do  godz. 13.00. W tym czasie udało się złowić 1 rybę, co dla całych zawodów dało wynik 5 złapanych troci. Po powrocie z łowiska, posileni tym razem solidnym żurkiem i tradycyjnie potrawami z grilla, zebraliśmy się w sali konferencyjnej, aby wręczyć cenne nagrody i puchary. Przy wręczaniu nagród towarzyszyli nam przedstawiciele samorządów – Wiceburmistrz Trzebiatowa pan Grzegorz Olejniczak, Wójt Gminy Brojce pan Stanisław Gnosowski oraz Członek Zarządu Powiatu Łobeskiego pan Andrzej Gradus, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfice.

Wspólnie wręczyliśmy nagrody 5 najlepszym zawodnikom, a także nagrody za największą złowioną rybę, dla najmłodszego i najstarszego zawodnika oraz dla zawodnika z najdalszego zakątka Polski, którym – po porannym wyjeździe przedstawicieli Krakowskiego Klubu Głowatka – okazał się nasz przyjaciel Maciej Brudziński z Częstochowy.

Jak każdego roku, prócz wyłonienia najmłodszego zawodnika pamiętaliśmy także o naszych juniorach. Cieszymy się, że rozwijają oni wędkarską pasję i swój wolny czas chcą spędzać nad wodą. Wszyscy juniorzy otrzymali miłe upominki.

A oto lista zwycięzców Reskiej Troci 2017:

I miejsce – Ryszard Pilarczyk z Kołobrzegu, który równocześnie zdobył nagrodę za największą rybę,

II miejsce – Mariusz Czerwiński z Gryfic,

III miejsce – Wojciech Pietruszka z Połczyna Zdroju,

IV miejsce – Leszek Miterczuk z Brojc,

V miejsce – Jerzy Dawidowicz z Debrzna.

Wszystkim łowcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Fundatorami pucharów były samorządy: Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, Powiat Łobeski, gminy: Łobez, Trzebiatów, Brojce, Gryfice, a także Nadleśnictwo Gryfice. Samorząd Województwa – w ramach współorganizacji zawodów – ufundował także cenne nagrody dla zwycięzców zawodów. Ponadto w tym roku udało nam się pozyskać na organizację zawodów dofinansowanie ze środków publicznych: budżetu Starostwa Powiatowego w Łobzie oraz budżetu Gminy Łobez.

W związku z tym kolejne podziękowania – tym razem dla samorządowców oraz wszystkich sponsorów, którzy pomogli nam w tym, aby nagrody dla zwycięzców Reskiej Troci 2017 były jak najbardziej atrakcyjne.

Przez całe zawody towarzyszył nam nasz przyjaciel i zwolennik, miłośnik Regi, Marek Szymański, redaktor „Wędkarskiego Świata”.

Zawody „Reska Troć 2017” stały się przeszłością, ale mamy nadzieję, iż będziecie je miło wspominać. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, że byliście z nami! Mamy nadzieję, że Was nie za wiedliśmy i że warto było do nas przyjechać. Dziękuję!

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do współpracy przez kolejny rok

Andrzej Laszuk

 

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY OGÓLNOPOLSKICH ZAWODÓW WĘDKARSKICH
RESKA TROĆ 2017

(kolejność przypadkowa):

 

 1. SALMO Sp. z o.o. (Piotr Piskorski)
 2. JAXON Sp. z o.o. (Andrzej Podeszwa)
 3. ROBINSON EUROPE S.A. (Janusz Starko)
 4. SHIMANO Polska
 5. York Sylwia Rychlik, Mariusz Rychlik Sp.J.
 6. SIEK-M (Barbara i Marek Wieczorkowie)
 7. Krakusek-ZP (Zbigniew Prałat)
 8. Salix Alba (Wojciech Łopatka)
 9. P.U.H. M-ELEKTROSTATYK (Krzysztof Ledwoń)
 10. KENART (Artur Janoszka)
 11. Fishing Art.
 12. Daiwa-Cormoran Sp. z o.o. (Aneta Dazińska)
 13. Spinwal (Waldemar Grzeszykowski, Warszawa)
 14. „Łobeskie Zoo” Sklep Akwarystyczno-Wędkarski (Ewa i Andrzej Marszałek)
 15. Mistrall (Tomasz i Wojciech Stępień)
 16. „DEMON” Wiesław Ostrowski
 17. PHU NUREK Krzysztof Szkudlarek (Kołobrzeg)
 18. „Węd-Sport” Wytwórnia Sprzętu Wędkarskiego Stefan Przychoćko (Kołobrzeg)
 19. Sklep Zoologiczny NEMO (Jelenia Góra)
 20. KONT-DAR Dariusz Michalski (Marki)
 21. Vision Fly Fishing Polska (Krzysztof Więcław, Kraków)
 22. Sklep Wędkarski Waldemar Demczuk (Stargard)
 23. ABRAMIS Sklep Wędkarski Krzysztof Wyrwisz (Kołobrzeg)
 24. Krakowski Klub Głowatka
 25. Sklep wędkarski Michał Jania (Kołobrzeg)
 26. FUH Andrzej Laszuk (Łobez)
 27. Spin-mad s.c. Adam Olędzki Maciej Wilk (Siedlce)
 28. Radosław Chojnacki (Nowa Huta)
 29. MANYFIK Janusz Smoliński (Siedlce)
 30. Martyna Oraczyk (Trzebiatów)
 31. Roca (Gryfice)
 32. Fly Fishing in Poland Wojtek Kudłacz
 33. Rafał Cygan (Stargard Szczeciński)
 34. Radosław Skalski (Świnoujście)
 35. Spinmad – cykady
 36. Mariusz Czujko – Barlinek
 37. M/Y SPINIO Małgorzata Jałoszyńska (Kołobrzeg)
 38. Lexpo – LEMIGO Grudziądz
 39. Sklep Wędkarski Arapaima Police
 40. Sklep Wędkarski na Manhatanie Bogusław Żegnałek
 41. Sklep Wędkarski Daab Gryfice
 42. Sklep Wędkarski Małe Zoo Gryfice
 43. Maciej Gzyl – woblerki Krab
 44. Klub Spiningowy Miedziana Ryba Głogów
 45. Tomasz Caban Łódź – sztuczne muchy
 46. Jakub Chruszczewski – sztuczne muchy
 47. Robert i Marek Korzeniewscy Gryfice
 48. Jan Biesikiewicz – Świdwin
 49. Andrzej Sekura – Świdwin
 50. Mieczysław Breczyński – Świdwin
 51. Firma Westin Skandinavian
 52. Zespół muzyczny Andrzeja Janukowicza

 

Firmy, hurtownie oraz sklepy spożywcze i inne:

 1. ŻUBR Kompania Piwowarska S.A.
 2. Piekarnia mechaniczna GS Samopomoc Chłopska (Trzebiatów)
 3. Piekarnia Piotr Sładkiewicz Łobez
 4. Piotr Król Sprzedaż Hurtowa i Detaliczna TOMAR (Łobez)
 5. Hurtownia MAXIMA Łobez
 6. Fermapol Sp. z o.o., Smardzko
 7. Zakład Przetwórstwa Spożywczego „SOLAR” E. i M. Dziołak S. J. (Świdwin)
 8. TUNEX Ryby Wędzone PPH s.j. A.C.J.M. Kobylińscy (Kołobrzeg)
 9. Kapitan Navi Elżbieta Stramek i Waldemar Karpiński Spółka jawna (Trzebiatów)
 10. TEDMARK Sp. z o.o. (Szczecin)
 11. Fic-Opakowania (Tomasz Fic, Świdwin)
 12. Hurtownia Joanna Szczecin
 13. Reklama Save Wałcz

 

PARTNERZY RESKIEJ TROCI 2017

Patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

Partnerzy:

 1. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 2. Starostwo Powiatowe w Łobzie
 3. Gmina Łobez
 4. Gmina Trzebiatów
 5. Gmina Resko
 6. Gmina Brojce
 7. Gmina Gryfice
 8. Nadleśnictwo Gryfice

 

WSPARCIE MEDIALNE

 1. Wędkarski Świat
 2. Wedkomania.pl

You may also like

Leave a Comment