Wycieranie ryby z wody i śluzu

Odłowy PZW 2018

by Rafał Lenarczyk

Dzięki uprzejmości Okręgu PZW w Szczecinie, który zaprosił przedstawicieli TMRR mieliśmy okazje zobaczyć pokaz sztucznego rozrodu troci wędrownej metodą pneumatyczną, który odbył się w dniu 22.11.2018r. na terenie elektrowni wodnej w Trzebiatowie. Metoda pozyskania ikry polega na wtłoczeniu powietrza do wnętrza uśpionej ryby. Powietrze wypycha ikrę z wnętrza ryby, bez uszczerbku zarówno dla niej jak i ikry. Dzięki tej metodzie ryby przeżywają mniejszy stres. Ponoć wycieranie tą samą szmatą ryb nie uszkadza ich błony śluzowej… i nie ma wpływu na zapadalność na pleśniawkę tzw. UDN… Po wybudzeniu z narkozy ryby są wypuszczane z powrotem do rzeki Regi.

Urząd Marszałkowski w wydanej decyzji umożliwiającej odłowy nakazał wypuścić 50% ryb. Natomiast jak deklaruje Dyrektor Okręgu Pan Rafał Pender 100% ryb użytych do sztucznego rozrodu wróciło z powrotem do rzeki. Ta deklaracja być może wskazuje na to, że Okręg chce dorównać staraniom użytkownika rybackiego rzeki Parsęty, gdzie już drugi rok z rzędu powadzono odłowy wypuszczając po tarle 100% ryb.

Jesteśmy dumni jako Stowarzyszenie z faktu, że Okręg PZW w Szczecinie poczynił tak wielkie postępy w podejściu do sztucznego rozrodu troci wędrownej, stając się liderem w skali kraju. Dla przypomnienia ten etyczny sposób obchodzenia się z tarlakami został ukształtowany i jest realizowany dzięki uczestnictwu TMRR w postępowaniach przed Urzędem Marszałkowskim. Podczas tych postępowań TMRR wnosiło o realizację tarła przeżyciowego, do czego przychylił się Urząd wydający decyzje na odłów ryb będących w okresie ochronnym. Podsumowując Okręg szczyci się osiągnięciami na które naciskało nasze stowarzyszenie od lat. Oczywiście gratulujemy i liczymy na więcej od użytkownika rybackiego, gdyż na tarliskach w górze rzeki ryb było znacznie mniej niż w latach poprzednich, a stan zdrowotny tarlaków nie napawał optymizmem.

Nie zgadzamy się na odłów ryb w przepławce, gdyż ogranicza to możliwość ich migracji i mija się z celowością wydatkowania publicznych środków na ich wykonanie. Przepławka to przecież urządzenie do migracji ryb, a nie narzędzie rybackie. Odłowy nie mogą ograniczać migracji, gdyż grupujące się poniżej elektrowni wodnej ryby są narażone na kłusownictwo. Uważamy także że odłowy powinny być realizowane dla każdego dorzecza osobno. Aktualnie zarybienia trocią wędrowną wszystkich rzek Okręgu PZW w Szczecinie realizowane są materiałem pozyskanym z Regi.

Avante

You may also like