Tarło troci wędrownej w Dorzeczu Regi

by Grzegorz Drążkowiak

Od początku października trwa okres ochronny troci wędrownej i łososia, w Dorzeczu Regi jest to czas szczególny. Ryby pojawiły się przy tarliskach, niebawem rozpoczną kopanie gniazd tarłowych i składanie ikry. Jest to piękny spektakl przyrodniczy, który można podziwiać na płytkich odcinkach rzeki Regi i wielu jej dopływach.  Miejscem do którego odwiedzin zachęcamy jest ścieżka edukacyjna „Oko w oko z trocią wędrowną”, która znajduje się nad rzeką Lubieszową. Trafić na nią dość łatwo, kierując się z Gryfic w kierunku Brojc, gdzie przed pierwszym mostem na rzece skręcamy w prawo. Z drogi są widoczne tablice edukacyjne.

Na miejscu można zapoznać się z informacjami na temat Dorzecza Regi, rozrodu ryb łososiowatych, siedlisk przyrodniczych, przeczytamy także jak rozpoznać gniazdo tarłowe ryb łososiowatych. Dowiemy się również o problemie kłusownictwa rybackiego, które niestety występuje w Dorzeczu Regi.

Warto dodać, że zrealizowany w Dorzeczu „Projekt budowy niebieskiego korytarza ekologicznego Regi” umożliwia dotarcie rybom z Bałtyku, aż do jej źródeł.

Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu w jesienne dni w plenerze, życząc widoku taaaakich troci przynajmniej jak na poniższym filmie.

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=0_8i3RiTxFo[/embedyt]

You may also like