Bass słoneczny W naszych wodach

by Robert Giza

Rodzina bassowatych, ryba słodkowodna – okoniokształtna. W Polsce gatunek obcy.

W naszych wodach żyją ryby których ogół wędkarzy zna słabo, lub wcale. Jednym z takich przedstawicieli jest dość egzotyczna rybka – Bass słoneczny. Trzy gatunki z rodziny bassowatych, których naturalnym miejscem występowania są wody Ameryki Północnej, zostały sprowadzone do Europy w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku.


Opis

Ma wygrzbiecone i wybrzuszone ,bocznie spłaszczone ciało w kształcie dysku i mały otwór gębowy. Grzbiet jest oliwkowozielony, a błyszczące, niebieskawe boki pokryte są jaskrawymi, okrągłymi, czerwonymi lub pomarańczowymi plamkami. Podobna jaskrawa plamka występuje na wąskim końcu pokryw skrzelowych. Wzdłuż boków głowy biegną błyszczące, niebieskie i pomarańczowe paski. W ojczyźnie osiąga 30 – 40 cm długości, w Europie osiąga zwykle około 15 cm.

Występownie

Na niektórych obszarach wprowadzono go do wód otwartych, gdzie w sprzyjających warunkach rozmnażał się i rozprzestrzeniał do rzek i stawów. Notowany od 1927r. Bass słoneczny występuje bardzo nielicznie gdzie został sztucznie zasiedlony w zlewni wód dolnej Odry. W okolicach Gryfina w ciepłych kanałach elektrowni Dolna Odra odbywa prawdopodobnie tarło. Występuje również w kilku jeziorach pojezierza lubuskiego. Między innymi w jeziorze Radachowskim koło Słońska. Lubi zbiorniki o spokojnej, wygrzanej wodzie i miękkim dnie. Nie ma żadnego znaczenia ani gospodarczego, ani wędkarskiego. Łowiony jest bowiem bardzo sporadycznie. Bywa ozdobą hodowli akwarystycznych.

Odżywianie

Narybek żywi się planktonem, zaś większe ryby fauną denną i małymi rybami.

Ochrona

Ores ochronny – BRAK /  Wymiar ochronny – BRAK /  Limit dobowy – BRAK

 

Materiał pochodzi ze strony

https://wedkarstwotv.pl/

You may also like

Leave a Comment