Czysta rzeka Rega skarbem Powiatu Gryfickiego – Etap I

by Rafał Lenarczyk

W dniu 21 kwietnia Towarzystwo Miłośników rzeki Regi zorganizowało we współpracy z Starostwem Powiatowym w Gryficach oraz Gminą Gryfice akcje sprzątania rzeki Regi na zbiorniku zaporowym Rejowice. Było to pierwsze sprzątanie brzegów z cyklu “Czysta rzeka Rega skarbem Powiatu Gryfickiego”.

W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, którym w ciągu kilku godzin udało się zebrać z brzegów i z wody kilkadziesiąt worków odpadów ocenionych przez firmę odbierająca odpady na 5m3. Dodatkowym efektem ekologicznym poza czystymi brzegami było zebranie odpadów w sposób selektywny z podziałem na szkło – 1m3, metale i tworzywa sztuczne – 2,5m3 oraz pozostałe zmieszane – 1,5m3. Odpadów było naprawdę dużo. Ich specyfika wskazuje, że ich wytwórcami są głównie wędkarze, co bardzo źle świadczy o ich kulturze. Przebywanie nad wodą jest obcowaniem z przyrodą wiec skąd to zamiłowanie do otaczania się odpadami? Przypominamy że Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) Rozdział III pkt. 6 zobowiązuje wędkarza do uprzątnięcia brzegu w promieniu 5m.

Poza typowymi odpadami zebrano również odpady gabarytowe takie jak krzesło ogrodowe, deskę surfingową oraz oponę od samochodu ciężarowego.

Dzięki wsparciu PKS Gryfice, który udostępnił autobus w akcji wzięły udział dzieci z gryfickiego domu dla dzieci, członkowie TMRR z rodzinami oraz WOPR

Wielkie sprzątanie zakończyło się wspólną biesiadą przy ognisku.

Na koniec chcielibyśmy zaapelować do wędkarzy o to, aby swoje śmieci zabierali ze sobą.”

[su_youtube url=” https://www.youtube.com/watch?v=SRW6EC3g2HA “]

You may also like