Wędkowanie w pocie w Mrzeżynie, który po pogłębieniu stał się zimowiskiem ryb stało się lekko mówiąc mało etyczne. Stłoczone na niewielkiej powierzchni stada sandaczy, okoni, cert, leszczy były dziesiątkowane przez pseudo wędkarzy szarpakowców.

TMRR jako stowarzyszenie, które za jeden ze statutowych celów obrało walkę z kłusownictwem nie mogło na to zjawisko patrzeć obojętnie. Na początku roku wysłaliśmy pismo do Burmistrza Trzebiatowa w tej sprawie.  Odzew był szybki i zdecydowany podparty podobnym stanowiskiem Zarządu Portu. Aktualnie przygotowano Rozporządzenie dla portu w Mrzeżynie, które niebawem wejdzie w życie. Wprowadzi ono następujące ograniczenia:

Od 15 września do końca lutego obowiązywać będzie zakaz spinningowania, z możliwością wędkowania na spławik czy grunt z 1 haczykiem w godzinach od 7.00 do 17.00.

Zakaz wędkowania w godzinach 17.00 – 7.00 uderza bezpośrednio w szarpakowców przemysłowych, którzy przy okazji wyszarpywali oraz okaleczali wchodzące na tarło do Regi trocie wędrowne i łososie.

Projektowane do wprowadzenia zasady już spotkały się z negatywnymi komentarzami osób tam łowiących, które zapewne czerpały dochody ze sprzedaży ryb do smażalni itp…. co jest swoistą patologią wypaczającą nasze hobby. Na szczęście te pojedyńcze głosy nie wpłyną na wprowadzane Rozporządzenie, którego treść można przeczytać poniżej. Wprowadzone ograniczenia będą spójne z pozostałymi zasadami wędkowania w wewnętrznych wodach portów morskich w Polsce. Zimujące w porcie ryby w okresie wiosennym podejmują wędrówkę w górę rzeki w celu odbycia tarła. Eliminacja ryb z zimowiska zmniejsza ilość ryb biorących udział w tarle, co prowadziło wprost do wyniszczenia tych populacji.

Poniżej projekt nowego rozporządzenia

[su_document url=”http://tmrr.pl/wp-content/uploads/2016/10/dokument237673-1.pdf”]Pobierz[/su_document]

You may also like

Leave a Comment