Spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Regi.

by Robert Giza

W sobotę 12 sierpnia Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi zorganizowało spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Regi. Sprzątaliśmy odcinek od Prusinowa do Strzmieli. Mimo nie najlepszej pogody nasza akcja, jak co roku, okazała się sukcesem. Przede wszystkim bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom spływu, którzy z wielką werwą i zawzięciem wydobyli z rzeki i jej brzegów ponad 50 worków śmieci! Dziękujemy także Gminie Łobez, która pomogła nam w odbiorze zebranych śmieci. Podziękowania również dla lokalnej firmy Kajnet, z której kajaków od lat korzystamy w tego typu akcjach.
W akcji uczestniczyli pacjenci Ośrodka MONAR w Grabowie oraz dzieciaki z Domu Dziecka w Łobzie. To nasi stali uczestnicy i nieoceniona pomoc podczas tego typu akcji. W tym roku przyłączyli się do nas także mieszkańcy, przedstawiciel Rady Gminy, przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej. Razem było nas ponad 50 osób! Cieszymy się, że byliście z nami i że wspólnie sprzątaliśmy rzekę.
Nasza akcja miała na celu uczynienie Ragi atrakcyjnym, czystym miejscem do spędzania wolnego czasu dla kajakarzy, wędkarzy i turystów. Przez takie działania chcemy zwrócić uwagę na potrzebę poczucia odpowiedzialności i troski za środowisko naturalne.
Spływ kajakowy to także znakomita okazja do integracji poprzez wspólne spędzenie wolnego czasu i wspólną pracę na rzecz środowiska, a także okazja do bezinteresownego działania na rzecz innych, w tym wypadku dla środowiska naturalnego i wszystkich korzystających z jego zasobów.
Uczestnicy spływu dzielnie i wspólnie, mimo deszczu, pokonywali kolejne kilometry rzeki, wydobywając z zarośli ogromne ilości śmieci. Czego tam nie było! Plastik, szkło, papiery, metal, drewno, a nawet stare meble i sprzęt agd. Jeden z uczestników ponad pół spływu pokonał w towarzystwie starej lodówki, którą zabrał do kajaka. Wszyscy uczestnicy zostali przez nas wyposażeni w wodoodporne etui na telefony i dokumenty oraz przeciwdeszczowe peleryny, które wyjątkowo się przydały. Na zakończenie spływu członkowie TMRR przygotowali dla jego uczestników gorący żurek oraz ognisko i pieczenie kiełbasek.
Tegoroczna akcja sprzątania Regi została dofinansowana z wojewódzkiego Programu Społecznik ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Tego lata przed nami jeszcze jeden taki spływ – tym razem na terenie powiatu gryfickiego. Będziemy informować o terminie i szczegółach.
Jeszcze raz dziękujemy za udział w spływie i pomoc!

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki funduszom samorządu województwa zachodniopomorskiego z programu Społecznik”

 

https://youtu.be/AHMh_yvuF20

You may also like

Leave a Comment